Hrvatski vojni forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Hrvatski vojni forum

Sve o hrvatskoj vojsci, mornarici i zrakoplovstvu, kao i svjetskim vojnim trendovima i vojnim događanjima u svijetu.


You are not connected. Please login or register

Hrvatska ratna mornarica - Ustroj

Go down  Message [Page 1 of 1]

1Hrvatska ratna mornarica - Ustroj Empty Hrvatska ratna mornarica - Ustroj Tue Mar 08, 2022 4:55 pm

Kurator

Kurator
Admin

Hrvatska ratna mornarica - Ustroj 800px-Emblem_of_the_Croatian_Navy.svg



Ustavna obveza HRM


Uloga Hrvatske ratne mornarice proizlazi iz ustavne uloge OS RH, a sastoji se u obrani suvereniteta, teritorijalne cjelovitosti te zaštiti nacionalnih interesa i suverenih prava RH na moru. na vrh



Misija i zadaće HRM


Misija HRM-a, kao dijela Oružanih snaga RH, prepoznaje se kroz misije Oružanih snaga RH: obrana Republike Hrvatske i saveznika, doprinos međunarodnoj sigurnosti i potpora civilnim institucijama.  

S ciljem operacionalizacije svoje temeljne misije, HRM razvija sposobnosti te provodi čitav niz tradicionalnih i netradicionalnih zadaća:

■odvraćanje prijetnje i obrana Republike Hrvatske s mora ostvaruje s kroz održavanje i razvoj sposobnosti za protupovršinsko, minsko-protuminsko, ograničeno protupodmorničko i protuterorističko djelovanje, samostalno i u združenom djelovanju sa HkoV, HRZ i PZO;

■stalni senzorski te fizički nadzor Jadranskog mora u području interesa RH i prijenos podataka u realnom vremenu za potrebe OS RH i /ili drugih subjekata;

■zaštita suverenih prava i provedba jurisdikcije RH u ZERP-u i epikontinentalnom pojasu te potpora nadležnim tijelima državne uprave u provođenju zakona i drugih propisa iz njihove nadležnosti u teritorijalnom moru te unutarnjim vodama RH;

■traganje i spašavanje na moru;

■evakuacija i prevoženje morem ljudi i sredstava iz ugroženih priobalnih i otočnih područja;

■prevoženje morem vatrogasnih i drugih snaga i sredstava u ugrožena priobalna i otočna područja;

■sudjelovanje u gašenju šumskih požara na obalnom rubu i otocima.


Zapovjedništvo Hrvatske ratne mornarice

Vojarna „Admiral flote Sveto Letica - Barba“

Zrinsko-frankopanska 207 A

21000 Split


USTROJ HRM-a


Hrvatska ratna mornarica - Ustroj HRM-ST_1


Glavni borbeni sustavi i naoružanje HRM-a

Protubrodski raketni sustav RBS-15 (5 x RTOP, 3 x MOL )


Topnički sustavi:


■Protubrodski i PZO TOP BOFORS 57 mm

■Top 40 mm BOFORS

■Top 30 mm AK-230 i GATLING AK-630

■Top 23 mm ZU 23/2

■Top 20 mm HISPANO

■Strojnica 12,7 mm BROWING


Protupodmornički (PPD) sustavi:


■PPd sonar SIMRAD SS 304

■SONAC -PTA


Protuminski sustavi


■Lovac mina LM-51


Mine


■SAG-2B

■SAG-2M

■AIM-M70

■MNS-M90


RTOP: raketna topovnjača

MOL: mobilni obalni lanser

DBM: desantni brod - minopolagač

DBJ: desantno jurišni brod

LM: lovac mina

MRB: motorna roniteljska baraksa

GB: gumena brodica

PT: pomoćni teretni

LR: lučki remorker

PDS: pomoćna desantna splav

m/b: motorna baraksa

m/j: motorna jahta

m/je: motorna jedrilica

m/g: motorni gliser

OB: ophodni brod

ŠB: školski brod

SB: spasilački brod



Obuka u HRM

U cilju izvršavanja misije HRM-a, te sukladno Doktrini obuke u OS RH, obuka u HRM-u je usredotočena na stjecanje, održavanje i unaprjeđivanje sposobnosti pripadnika i postrojbi HRM-a za provedbu postavljenih zadaća.

Obuka u HRM je jedinstvena te se po svojim načelima i načinu provođenja ne razlikuje bez obzira dali je riječ o usmjerenost na nacionalne ili međunarodne operacije. Ista se provodi pojedinačno, u timovima, sa posadama brodova i sa postrojbama.

HRM, kao dio OS RH, s ciljem ispunjavanja misije, priprema, obučava i održava pomorske snage s tradicionalnim sposobnostima ratovanja na moru, ali i snage koje imaju sposobnosti zaštite suverenih prava i provedbe jurisdikcije Republike Hrvatske u zaštićenom ekološko-ribolovnom pojasu (ZERP), epikontinentalnom pojasu i na otvorenom moru, a u teritorijalnom moru i unutarnjim morskim vodama moraju imati sposobnosti obavljanja tih zadaća u suradnji s ostalim subjektima za zaštitu prava i interesa Republike Hrvatske na moru.

Završetkom procesa integracije u NATO pred HRM-om je nastavak transformacije. Proces transformacije usmjeren je na dostizanje potrebne razine vojnih sposobnosti za izvršavanje svih vojnih zadaća i stalnu prilagodbu dinamičnom sigurnosnom i operativnom okružju. Usvajanjem paketa ciljeva sposobnosti pred HRM se postavljaju zahtjevi temeljem kojih će se nastaviti proces transformacije. Zahtjevi se odnose na sposobnosti koje HRM razvija u sklopu implementacije ciljeva snaga te na razvoj sposobnosti stvaranja pomorske situacijske slike na Jadranu i dostizanje sposobnosti protu-minskih ronitelja.

Radi dostizanja sposobnosti, ispunjavanja zahtjeva i standarda za djelovanje pomorskih snaga unutar savezništva, HRM je usvojila i implementirala kroz obuku i vježbe niz HRVN-a (Hrvatske vojne norme) prihvaćajući djelomično ili u potpunosti NATO STANAG-e.

Obuka i priprema pojedinaca za sudjelovanje u međunarodnim vojnim operacijama organizira se i provodi prema Konceptu obuke za MVO. Sukladno odobrenom programu obuke, u Središtu za obuku HRM-a, HRM provodi preduputnu obuku pripadnika HRM-a odabranih za sudjelovanje u pomorskoj Operaciji EU NAVFOR ''ATALANTA''.
Međunarodna vojna suradnja u HRM-u

Završetkom Domovinskog rata, u procesu transformacije i tranzicije OS RH, Hrvatska ratna mornarica započinje vojnu suradnju sa susjednim zemljama, težišno s Ratnom mornaricom Talijanske Republike, te Ratnom mornaricom SAD-a kao važnim bilateralnim partnerom. U početku razvoja ove funkcije, provode se stručni razgovori i zajednička uvježbavanja sa ciljem unaprjeđivanja suradnje u području sigurnosti na moru, te prilagodbe strukture i obuke HRM-a za, u tadašnje vrijeme, strateške ciljeve priključivanja Euro-atlantskim asocijacijama.

Ulaskom u Partnerstvo za mir (PfP – Partnership for Peace), 2000. godine, HRM usmjerava aktivnosti međunarodne vojne suradnje prema dostizanju interoperabilnosti i kompatibilnosti s NATO pomorskim snagama. Također, kroz međunarodnu vojnu suradnju aktivno sudjeluje u uspostavljanju dijaloga sa prijateljskim i partnerskim mornaricama u zaštiti pomorskog prometa i sprječavanju ilegalnih radnji na moru, te promociji sigurnosti i stabilnosti kroz regionalnu suradnju.

Razdoblje od ulaska u PfP do punopravnog članstva u NATO-u (od 2000. do 2009. godine) u području međunarodne vojne suradnje bilo je izuzetno intenzivno i izazovno za HRM. Tijekom ovog razdoblja HRM biva domaćin i sudjeluje u velikom broju međunarodnih vojnih aktivnosti kroz vježbe, simpozije, seminare, vojno-diplomatske te druge bilateralne i multilateralne aktivnosti. NATO prepoznaje napore HRM-a i OS RH za dostizanjem sposobnosti za članstvo u NATO-u, te 2007. godine daje puno povjerenje HRM-u kao domaćinu i sudioniku u NATO NRF (NATO Response Forces) vježbi „Noble Midas 2007“ na kojoj je uz sastavnice OS RH sudjelovalo preko 2000 sudionika, 30 brodova i 20 zrakoplova iz 12 zemalja. Također, zbog postignutih rezultata kroz NATO programe, Hrvatska ratna mornarica biva domaćinom simpozija zapovjednika ratnih mornarica NATO-a i partnerskih zemalja - MARCOMET-a, 2010. godine.

Veliki broj pripadnika HRM-a sudjeluje u operacijama potpore miru UN-a i NATO-a u kojima sudjeluju pripadnici OS RH, a od kolovoza 2009. godine HRM aktivno sudjeluje u EU NAVFOR (European Union Naval Force) ATALANTA, operaciji kojom se štiti pomorski promet od piratstva i ilegalnih radnji u izvanobalnom području Somalije i rta Afrike (www.eunavfor.eu).

Od ulaska u RH u NATO, te statusom zemlje članice EU, međunarodna vojna suradnja HRM nastavlja se u vidu doprinosa razvoju mehanizama uspostavljanja i osiguranja sigurnog i stabilnog okružja na moru. Prenošenjem iskustava u procesu integriranja u NATO, te potporom u obuci i projektima, HRM surađuje kako sa mornaricama u regiji, tako i sa drugim partnerskim mornaricama u dostizanju zajedničkih sigurnosnih ciljeva.
HRM sudjeluje u slijedećim međunarodnim organizacijama, projektima, forumima, simpozijima i odborima:

■ADRION projekt,

■„V-RMTC (Virtual Regional Maritime Traffic Centre) / T-RMN (Trans Regional Maritime Network) projekt“,

■CHENS (Chiefs of European Navies) forum,

■European Coast Guard Functions Forum – “ECGFF” (Forum zapovjednika obalnih straža zemalja članica Europske Unije i Schengenske zone),

■međunarodni i regionalni Simpoziju pomorskih snaga (International Seapower Symposium; Regional Seapower Symposium),

■MARCOMET,

■Sudjelovanje u radu NATO radnih tijela.

ADRION je projekt Jadransko-jonske inicijative koji predstavlja iznimno važan segment regionalne suradnje ratnih mornarica na obalama Jadranskog i Jonskog mora te doprinosi povećanju razine pomorske sigurnosti u regiji te je u tom pogledu sudjelovanje HRM-a u ovom projektu od iznimnog značaja. Uz HRM, članice ADRION projekta su ratne mornarice Republike Albanije, Crne Gore, Republike Grčke, Talijanske Republike i Republike Slovenije. HRM od 2004. sudjeluje u svim aktivnostima koje se provode u sklopu projekta, a uključuju ADRION seminare (sastanke upravljačke i operativne radne skupine) te provedbu vježbi tipa „LIVEX“ kojima prethode računalno podržane vježbe „CAX“.

V-RMTC / T-RMN projekt ima regionalni i transregionalni značaj koji izravno doprinosi unaprjeđenju međusobnog povjerenja i suradnje ratnih mornarica u području sigurnosti i zaštite na moru. Republika Hrvatska, odnosno Hrvatska ratna mornarica je, od 2006. godine, kada je, od strane zapovjednika HRM-a, potpisan V-RMTC operativni sporazum, sudionica V-RMTC projekta, odnosno projekta Virtualnog regionalnog pomorskog središta za nadzor plovidbe koji se ostvaruje razmjenom podataka o pomorskom prometu preko mornaričkih operativnih središta zemalja sudionica. V-RMTC obuhvaća zemlje „šire“ mediteranske regije („Wider Mediterranean Community”). U listopadu 2010., potpisivanjem T-RMN (Transregionalna pomorska mreža) operativnog sporazuma u sustav razmjene podataka o pomorskom prometu su se uključile ratne mornarice Brazila, Indije i Singapura tako da je cijeli sustav nadzora pomorskog prometa dobio globalni karakter. Projekt trenutno broji 26 zemalja.

CHENS (Chiefs of European Navies) je neformalni, neovisni i nepolitički forum zapovjednika ratnih mornarica europskih zemalja članica NATO-a ili EU i trenutno broji 26 članica. HRM je punopravna članica ovog foruma od 2009. Cilj foruma je promicanje razumijevanja između mornarica zemalja članica, razmatranje tema od zajedničkog interesa kao i ukupno promicanje mornaričke domene. U sklopu CHENS-a je uspostavljen Odbor časnika za kontakt zapovjednika ratnih mornarica (CHENS POC Committee) koji se sastaje jednom godišnje radi dogovora oko budućih aktivnosti Foruma. U sklopu CHENS-a se jednom godišnje organizira i Europski seminar za mlađe časnike – ESYO (European Seminar for Young Officer). Na web stranici CHENS-a (www.chens.eu) može se pronaći više detalja o organizaciji i radu ove organizacije.

Od 2013. HRM, odnosno Obalna staža RH, je članica Foruma zapovjednika obalnih straža zemalja članica Europske Unije i Schengenske zone (European Coast Guard Functions Forum – “ECGFF”). ECGFF je neobvezujući, dobrovoljni, neovisni i nepolitički forum čije članstvo uključuje zapovjednike obalnih straža zemalja EU, Europsku komisiju i njene institucije i agencije koje se bave pitanjima obalne straže. Cilj Foruma je promoviranje i razumijevanje zajedničkih pomorskih interesa u okviru funkcionalnih područja obalnih straža te razvoj zajedničkih operativnih procedura i standarda u skladu s propisanim međunarodnim normama. Osim toga Forum ima za cilj i poboljšanje operativne spremnosti svih članica kroz razmjenu podataka, stručne i tehničke pomoći te obuku i školovanje kadra. Web stranica Foruma je www.ecgff.eu.

HRM redovito sudjeluje na međunarodnom odnosno regionalnom Simpoziju pomorskih snaga (International Seapower Symposium (ISS); Regional Seapower Symposium). Međunarodni Simpozij pomorskih snaga provodi se u u Newportu, Rhode Island, SAD, u organizaciji Ratne škole RM SAD, a regionalni Simpozij se provodi u Veneciji, Talijanska Republika, u organizaciji RM Talijanske Republike. Simpozij je izvrsna prigoda zapovjednicima ratnih mornarica za rasprave o strateškim, doktrinarnim i operativnim aspektima multinacionalne mornaričke suradnje te kao takav proširuje globalnu i regionalnu suradnju među mornaricama s ciljem što efikasnijeg suočavanja sa zajedničkim izazovima i prijetnjama današnjeg vremena.

MARCOMET je redoviti godišnji susret zapovjednika mornarica NATO zemalja kojeg organizira Pomorsko zapovjedništvo Northwood („MARCOM Northwood“), i na kojem HRM redovito sudjeluje, a 2010. smo bili i domaćini MARCOMET-a. Tijekom susreta zapovjednici ratnih mornarica NATO-a te njihovi partneri, a i drugi koje NATO smatra potrebnim pozvati za stol, razmjenjuju iskustva, mišljenja i stavove vezane uz trenutno stanje, ugroze te buduće globalne i sigurnosne izazove, a sve u cilju priprema za učinkovit odgovor ratnih mornarica Saveza i partnera.

HRM sudjeluje u radu u jedanaest NATO radnih tijela te aktivno sudjeluje na sastancima jednog NATO odbora te dvije NATO radne grupe. Aktivno sudjelovanje se odnosi na NATO odbor MCMSB (Military Committee Maritime Standardization Board), koji je ustrojen kao krovni mornarički odbor za standardizaciju, NATO radne skupine NNAG (NATO Naval Armament Group), krovne mornaričke radne skupine NATO-a i „NNAG-MCG/3 Maritime Capability Group 3 on Mines, Mine Countermeasures and Harbor Protection“, značajnom za HRM u potpori dostizanja ciljeva sposobnosti vezano uz protuminsko djelovanje.

Proliferation Security Initiative (PSI): Sukladno potpisanom sporazumu između Vlade SAD i Vlade RH,HRM je od 2005. godine nositeljica provedbe sporazuma u inicijativi za sprečavanje širenja (prijevoza) oružja za masovno uništenje (WMD), opreme, tehnologije i materijala vezanih uz to oružje morem. PSI je pokrenuta 2003. od strane SAD-a, trenutno broji više od 100 zemalja članica i predstavlja globalni napor u sprječavanju širenja WMD. Aktivnosti sprečavanja širenja (prijevoza) oružja za masovno uništenje morem koje se provode u sklopu inicijative, između ostalog, uključuju razmjenu operativnih podataka o sumnjivim brodovima, nadzor brodova, plovidbe i kretanja brodova uključujući ukrcavanje na brodove i pretres i ostale operacije koje imaju za cilj suzbijanje širenja oružja za masovno uništenje.

https://hrvf.forumotion.me

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum